1 Basamak: Ziyaretinizi Hazırlayın

Randevularınız için hazırlanmak, etkin ve rahat bir ziyaret sağlayabilir. Bu iş için tahsis edilmiş Uluslararası Hasta Asistanı, aşağıdaki bilgileri almak için sizinle irtibata geçecektir.

Tıbbi Raporlar

Lütfen, Uluslararası Hasta Asistanına temin etmiş olduğunuz medikal raporlarınızın ve de bu tarihten sonra aldığınız herhangi bir yeni raporun bir kopyasını, birinci randevunuzda yanınızda bulundurunuz. Hekiminizin durumu gözden geçirmesi açısından bu bilgiler oldukça önemli olacaktır.

Patoloji Materyali

Patoloji materyalinizi (lam ve/veya parafin bloklar), randevunuz için yanınızda getirmeniz zorunludur. Uluslararası Hasta Asistanınız, bu materyallerin Amerika Birleşik Devletlerine sokulması esnasında herhangi bir sorun yaşanmasını engellemek için Amerika Birleşik Devletleri Sınır Gümrüğüne yazılmış bir mektubu size temin edecektir. Randevunuzdan önce materyali göndermeniz talep edilebilecek olup bu durumda detaylı bilgi, Uluslararası Hasta Asistanı tarafından bildirilecektir.

Teşhis Amaçlı Görüntüleme

İlk ziyaretiniz esnasında, hekiminize göstermek için teşhisinizle ilgili ve teşhis amaçlı testlerin (Bilgisayarlı Tomografi, MRI, PET scan, ultrason, mamogram, X-ray vs.) filmlerini ve/veya CD ROM’larını (DICOM uyumlu) getirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu materyalleri, randevunuzdan önce göndermeniz talep edilebilir ve bu durumda Uluslararası Hasta Asistanınız, size daha detaylı bilgi verecektir.

Dil Yardımı

(link) Randevularınız boyunca tıbbi tercümanın yardımına ihtiyaç duyacaksanız, Uluslararası Hasta Asistanını lütfen bilgilendiriniz. Bu hizmet, herhangi bir ücret talep edilmeksizin tüm hastalara sunulmaktadır. Ziyaretiniz boyunca herhangi bir zamanda personelimizden, sizin için tercüman talep etmek üzere Dil Desteği bölümünü aramasını talep edebileceğinizi lütfen unutmayınız. Dil Destek departmanımız hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. (Link)

Rahat Giyinin

Ortalama 32°C’nin üzerindeki yaz ayı sıcaklığına ve ortalama 7°C civarındaki kış ayı sıcaklığına göre kendinizi hazırlayın. Gündelik kıyafetler, rahat ayakkabılar giyin ve bir süveter getirin çünkü yılın bu zamanında iç mekanlar serin olabilir. Randevunuz için beklerken üşürseniz, klinikteki resepsiyon görevlisi size bir battaniye verecektir. 

Çocuklar

Hastalarımızı ve çalışanlarımızı H1N1 gribinden korumak amacıyla, kendileri aktif tedavi gören veya randevuları olan çocuklar hariç olmak üzere, 12 yaş ve altındaki çocukların kurumumuza girmelerine izin verilmeyecektir. Bu süre boyunca çocuk ziyaret odası da kapalı olacaktır.

Vize Bilgileri

Hastamız olarak kabul edildiğiniz zaman Uluslararası Hasta Asistanınız, içerisinde bir vize mektubu da olan bir bilgi paketini size sunacaktır. Bu belge, MD Anderson’daki randevunuzu doğrulamakta olup ilk değerlendirme ve tedavi için gerekli olan tahmini zamanı doğrulamaktadır. Vize için başvururken bu belgenin Amerika Birleşik Devletleri elçiliğine veya konsolosluğuna ibraz edilmesi gerekmektedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri elçilikleri ve konsoloslukları vize verme yetkisine sahiptir. Online vize başvuru formları, Amerika Birleşik Devletleri, Dışişleri Bakanlığının web sitesinden temin edilebilmektedir.

MD Anderson bünyesindeki Uluslararası Merkez, ziyaretinizi değiştirmeniz veya uzatmanız gerekmesi ihtimaline karşı, ki bu her zaman olasılık dâhilindedir, B1 veya B2 tipi vize almanızı önermektedir. MD Anderson’a yapacağınız ilk ziyaret, sadece kısa bir kalış süresini gerektirebilir ancak tedavi süreci belirlendiği zaman daha uzun sürelerde kalabilmek için gerekli esnekliğe sahip olunması önemlidir. B1 (iş) ve B2 (Turist) vizeleri, tıbbi nedenlerle Amerika Birleşik Devletlerine gelinmesi halinde bu esnekliği sağlamaktadır. B1 veya B2 tipi vizeyle, varışınızdan sonra göçmenlik dairesi yetkilileri tarafından belirlenen I-94 statünüze göre, en fazla altı ay olmak üzere, ilk kalış süresi tayin edilecek olup bu süre ücretsiz olarak uzatılabilmektedir.

Lütfen, gelişinizden sonra doldurulacak olan I-94 başvurunuzun hızlıca işlem görmesi için sokak adı ve otel ya da konut numarası dahil olmak üzere açık adres bilgisinin gerekli olacağını göz önünde bulundurunuz. Açık bilgiler olmadığı sürece havalimanına varıştan sonraki süre birkaç saat uzayabilir.

Uluslararası hastaların, ailelerinin ve bakıcılarının göçmen hizmetlerine olan gereksinimlerinin göçmen kanunlarında uzman profesyoneller tarafından sağlanabilmesi amacıyla, kuruluşumuz Houston’da göçmen kanunlarında uzmanlaşmış üç hukuk bürosuna yaklaşımda bulunmuş ve kendileri uluslararası hastalarımıza hizmet vermeyi kabul etmişlerdir.  Her üç hukuk bürosu da hizmetlerine gereksinim duyan uluslarası bireylere en kısa zamanda bir randevu vermeyi kabul etmişlerdir ve vize müracaat ve avukat ücretlerinin hasta, ailesi veya bakıcısı tarafından doğrudan ilgili hukuk bürosuna ödeneceğini bilmektedirler. Uluslararası hastalar ve aile üyeleri vizeyle ilgili sorunlarını avukat yardımı olmadan halledebilirler veya kendilerinin veya konsolosluklarının seçeceği bir hukuk bürosundan yardım isteyebilirler. Bu konuda aşağıda listelenen hukuk bürolarından birini kullanmak şart değildir; bu bilgiler kolaylık sağlamak amacıyla verilmiştir.  

Vize ve vize uzatma bilgileri için, lütfen U.S. Citizenship and Immigration Services websitesine web adresinden ulaşınız.

Neler Beklemelisiniz

Randevu sürecinin her aşaması hakkında daha fazla bilgi edinin: 

Uluslararası Merkez ile İletişime Geçin

Sorularınız veya randevu ayarlamak için bizimle iletişime geçin.

Telefon: 001-713-745-0450
Saatler: Pazartesi - Cuma, 08:00 - 17:00 (CST - Merkezi Standart Zaman)
E-posta: international@mdanderson.org