Sikça Sorulan Sorular

MD Anderson Kanser Merkezi Nedir?

MD Anderson Kanser Merkezi, sadece kanser hastalarının bakımına, kanser araştırma, eğitimine ve kanseri önlemeye odaklanmış kapsamlı bir merkezdir.

MD Anderson Nerede?

MD Anderson, Kuzey Orta Amerika’nın uzun körfez kıyısında, Houston, Teksas’ta yer almaktadır. Hastanemiz, sağlık hizmetlerine ve araştırmalara yoğunlaşmış dünyanın en büyük kuruluşu olan Teksas Tıp Merkezi’nin bir parçasıdır.

MD Anderson ne kadar büyük?

Fakülte ve Houston ile Teksas merkezde yer alan 25’ten fazla binada çalışan personelle; MD Anderson, dünyanın en büyük kanser merkezlerinden biridir. Fiziki yapı, 507 yatak kapasiteli yatarak tedavi bölümünden, beş araştırma binasından, üç poliklinik binasından, iki fakülte ofis binasından, proton radyasyon kliniği binasından ve bir hasta yakınları otelinden oluşmaktadır. 2005 yılından beri, Mitchell Temel Bilimler Araştırma Binası, Mays Kliniği, Duncan Family Kanserden Korunma Enstitüsü, Moleküler Markör Araştırma Binası, Proton Terapi Merkezi ve Pickens Akademi Kulesi açılmıştır. Alkek Hastanesinin devam etmekte olan genişletme çalışmaları sayesinde, yatarak tedavi görenler için yaklaşık 200 ilave yatak kapasitesi sağlanacak olup mevcut 12 kata ilaveten dokuz kat daha hizmete açılacaktır.

Doktorumdan sevk almama gerek var mı?

Randevu almak için doktorunuzdan herhangi bir sevk almanıza gerek yoktur. MD Anderson, hastalardan ve sevk eden hekimlerden gelen başvuruları kabul edebilecek niteliktedir.

Doğrudan ödeme yaparsam, ilk ödemem neleri kapsayacak?

Talep edilen ilk ödeme, teşhisiniz temelinde MD Anderson’daki bir değerlendirme için tahmin edilen tipik bir tutar olacaktır. Sizin durumunuz için talep edilen ödemenin detaylarını, Uluslararası Hasta Asistanınız açıklayacaktır.

Ailemle seyahat edebilir miyim? Hasta aileleri için özel seyahat teklifleri var mı?

Evet, ailenizle birlikte seyahat edebilirsiniz. Hastalara ve onların seyahatteki refakatçilerine indirimler sunan Hasta Seyahat Hizmetleri, seyahat ve konaklama rezervasyonları konusunda size yardım edebilecek niteliktedir.

Programımın bir örneğini almak için kiminle irtibat kurmalıyım?

Yeni hastalarımızdan olduğumuz için Uluslararası Hasta Asistanı, diğer önemli yeni hasta detaylarıyla birlikte programınızın da bir örneğini size gönderecektir. Sonraki ziyaretleriniz için ise myMDAnderson üzerinden programınızın bir örneğini alabilirsiniz. MD Anderson’daki ziyaretiniz esnasında ise girişteki danışma personeli size bu programın bir örneğini verebilecektir. Jesse H. Jones Rotary House’da kalırsanız, ön büro elemanlarından programınızın bir örneğini alabilirsiniz.

Randevularımı nasıl yeniden programlarım veya iptal ederim?

Yeni bir hastalarımızdansanız, Uluslararası Hasta Asistanıyla irtibata geçmeniz gerekmektedir ki kendisi sizin adınıza klinikle irtibat kurabilsin ve tercihinize uygun olarak, randevunuzun yeniden programlanmasını veya iptal edilmesini talep edebilsin. Mevcut hastalarımızdan biriyseniz, lütfen hekiminizin Hasta Hizmetleri Koordinatörüyle irtibata geçin, böylece randevunuzu yeniden programlayabilir veya iptal edebilirsiniz. Güvenli olan myMDanderson.org sitesinin kullanılmasını ve randevularınızı görmenin yanı sıra randevularınızı yeniden programlama veya iptal etme seçeneğini de sunan bu web sitesini kişiselleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Kliniğin zamanında bilgilendirilmesi için lütfen, herhangi bir randevunuzu yeniden programlamak veya iptal etmek zorunda olduğunuzu fark eder etmez hastane personelini bilgilendiriniz.

Tüm ziyaretim boyunca bana özel bir tercümanım olacak mı?

MD Anderson’da kaldığınız süre boyunca Dil Yardımı Departmanı, size tercümanlık hizmetleri sunacaktır. Donanımlı tıp tercümanları tarafından verilecek olan bu hizmet için sizden ücret talep edilmeyecektir. Ancak, MD Anderson’daki kayda değer tercüman talebi nedeniyle, tercümanlar hastalara özel olarak belirlenmez. Bunun anlamı ise şudur; MD Anderson’da kaldığınız süre boyunca birden fazla donanımlı tıp tercümanıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gerekli olması halinde kullanılmak üzere uluslararası hastalar için herhangi bir mali yardım programı var mı?

Ne yazık ki şu anda, Teksas eyaletinin dışında ikamet eden hastaların bakımları ve tedavileri için sunabileceğimiz herhangi mali yardım programı bulunmamaktadır.

Tedavimi kadın bir doktorun üstlenmesi seçeneğim var mı?

Bakım merkeziniz, bu talebinizi yerine getirmek için elinden geleni yapacaktır. MD Anderson’da her bir uzman, belirli bir kanser alanında uzmanlaşmıştır. Sizin kanser tipinizde uzmanlaşmış bir hekimin bulunması halinde, sizin tercihleriniz doğrultusunda bir hekimden randevu ayarlamak için elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Hastanede veya yakınlarında bir cami veya şapel var mı?

Evet, MD Anderson’ın ibadet odası Ana Binada olup Ana Binada ve Mays Kliniğinde birer şapel bulunmaktadır. Uluslararası Hasta Temsilciniz, Houston şehrindeki camilerin, şapellerin ve sinagogların listesini size sunacaktır.

Helal et bulabilir miyim?

Houston şehrinde, Helal etin satın alınabileceği Arap marketleri bulunmaktadır. Uluslararası Hasta Temsilciniz, bu mağazaların bir listesini size verecektir. MD Anderson’da ise Helal et bulunmamaktadır.

Tedavi esnasında, kadın bir hastanın başörtüsü çıkarması gerekli mi?

Kemoterapi tedavisi esnasında, hastanın başörtüsü herhangi bir engel teşkil etmeyecek olup başörtüsünü çıkarmak veya çıkarmamak hastanın seçimine kalmıştır. Bir testin veya doktor muayenesinin, başörtüsünün çıkarılmasını gerekli kılması durumunda, bu husus hastaya anlatılacaktır. Uluslararası Hasta Asistanıyla veya Dil Yardımı bölümünden Arapça Tercümanla konuşarak daha detaylı bilgi alınabilir.

Uluslararası Merkez ile İletişime Geçin

Sorularınız veya randevu ayarlamak için bizimle iletişime geçin.

Telefon: 001-713-745-0450
Saatler: Pazartesi - Cuma, 08:00 - 17:00 (CST - Merkezi Standart Zaman)
E-posta: international@mdanderson.org

Neler Beklemelisiniz

Randevu sürecinin her aşaması hakkında daha fazla bilgi edinin: