Mali Bilgiler

Sağlık hizmetleri ihtiyaçlarınız için Teksas Üniversitesi, MD Anderson Kanser Merkezini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bunun, sizin ve aileniz için zor bir zaman olduğunun ve mali durumunda ayrı bir endişe kaynağı oluşturduğunun farkındayız. Aşağıdaki bilgileri temin ederek bizim ücretlerimizi, faturalandırma sisteminizi ve ödeme sürecimizi anlamanıza destek olmak istiyoruz.

Finans Uzmanı Ekibiniz

İster uluslararası bir sigortanın kapsamında olun, ister bir elçiliğin veya kurumun sponsorluğu ile gelin veya kendi tedavi masraflarınızı ödeyin, faturalandırma ve ödeme sürecinin mümkün olduğu kadar pürüzsüz olması temin etmek için sizinle birlikte çalışacağız. Finans uzmanları ekibiniz, muhtemelen aşağıdaki bireylerden oluşacaktır.

Uluslararası Hasta Asistanları, MD Anderson’a gelmeden önceki temel irtibat kişileriniz olacaktır. İlk randevunun ve ödemenin detaylarını size bildirecek ya da bir garanti mektubu almak için elçiliğinizle birlikte çalışacaktır.

Hasta Erişim Hizmetleri personeli, sizin muayene olacağınız klinikte görev yapmaktadır. MD Anderson’a ilk geldiğinizde bu personelle tanışacaksınız. Kayıtlarınızın doğru olduğundan emin olmak için demografik bilgilerinizi gözden geçirecekler. Kayıt işlemi esnasında fotoğraflı bir kimlik belgesi talep edileceği için lütfen kimlik tespiti amacıyla pasaportunuzu veya devlet tarafından düzenlenmiş diğer bir kimlik belgesini yanınızda getiriniz. Hasta Erişim Hizmetleri personeli, sigorta bilgilerinizi doğrulayacak ve gerekli her türlü izni alacaktır. Bakım hizmetleri masraflarınızı kendiniz karşılıyorsanız, bakımınızın tahmini masraflarını Hasta Erişim Hizmetleri size belirtecek olup soracağınız her türlü mali soruyu yanıtlayacaktır.

Hasta İşleri Hizmetleri (PBS) personeli, sigortadan talepleri kayıtlara geçmekten, hasta hesap bildirimleri düzenlemekten, geri ödemeleri işleme koymaktan ve ödeme yapmaktan sorumludur. Faturalandırma sorunlarını çözmek ve verilen hizmetlerin kalem kalem belirtildiği hesap bildirimlerini almak için PBS müşteri hizmetleri temsilcileriyle irtibata geçebilirsiniz.

Bakım masraflarınızı kendiniz ödüyorsanız, Uluslararası Merkez PBS Uzmanı bakiye bildiriminizin çıktısını alabilir; ödemeleri yapmanıza, geri ödeme talep etmenize yardımcı olabilir ve şahsen veya myMDAnderson aracılığıyla hesabınız hakkındaki herhangi bir soruya cevap verebilir. Evinize döndükten sonra da mali sorularınıza yanıt vermeye devam edebilirler.

Masraf Türleri

MD Anderson’ın hasta hesap bildirimleri, iki ayrı faturalandırma bileşeninden oluşmaktadır. Hastane masrafları; hastane olanaklarının ve hemşireler ile sağlık hizmetleri ekibinizin, hekimler hariç olmak üzere, diğer üyeleri tarafından verilen hizmetlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Hekim masrafları ise hekimlerinizin verdiği uzmanlık hizmetlerini göstermektedir.

Değerlendirme için İlk Ödeme

Sağlık hizmetleri masraflarınızı kendiniz ödüyorsanız, MD Anderson’da değerlendirmeye alınmak için ilk olarak bir ödeme yapmanız talep edilecektir. Bu ödeme miktarı, muayene talebiyle bildirdiğiniz kanser türüne göre bakım merkezi tarafından tespit edilmektedir. Bu ödeme, normal olarak teşhis koymak ve bir tedavi planı çıkarmak için yapılan teşhis amaçlı testlerin yanı sıra hekiminiz tarafından yapılacak değerlendirmenin de ortalama masrafını temsil etmektedir. Ödeme tutarı sadece tahmini bir rakamdır. Sizin özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, asıl ücretler bundan daha fazla veya az olabilir.

MD Anderson’ın bu ödeme tutarları, hem hastane masraflarını hem de hekim hizmetlerini karşılamaktadır. Diğer hastaneler sadece hastane masraflarını dâhil edebilir; bu nedenle, diğer kurumlarla fiyat karşılaştırması yaparsanız, hekim ücretlerini de sormanız gerekecektir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz, lütfen Uluslararası Hasta Asistanınızla görüşünüz. Bizim amacımız, değerlendirmenizin toplam tahmini maliyetini önceden size bildirmektir.

Elçiliklerin veya kurumların sponsorluğunda olan hastaların, hizmetleri almaya başlamadan önce geçerli bir garanti mektubu ibraz etmeleri gerekmektedir. Ödeme almak için, Uluslararası Merkez Kıdemli Hasta Hesapları Uzmanı (link) elçiliğinizi doğrudan faturalandıracaktır. Bazı hizmetlerin kapsam dâhilinde olması için önceden elçilikten izin alınması gerekebilir.

Tahmini Tedavi Masrafı

MD Anderson hekimleri tarafından ilk değerlendirmeniz yapıldıktan ve de bir tedavi planı üzerinde anlaşma sağlandıktan sonra Hasta Erişim Hizmetleri, sürekli tedavi için size tahmini b ir ücret belirteceklerdir. Bu Tahmini Masraf, sizin için hekim tarafından önerilen bakım planına uygun olarak hazırlanır. Fiili masraflar, tahmini tutardan daha fazla veya daha az olabilir. Hizmetler için bir masraf tahmini yapılmasını, ziyaretinizin öncesinde veya ziyaretiniz esnasında talep edebilirsiniz. Kanser bakım masrafları maliyetinin, aileniz için bir endişe kaynağı olabileceğini biliyoruz, bu nedenle de mali konulardaki sorularınızı cevaplamaya hazırız.

Hesap Bildirimleri

Randevunuzu takip eden yaklaşık dört ila altı haftalık süre içerisinde tüm hastane ve hekim masraflarını gösteren bir hasta hesap bildirimi size ulaştırılacaktır.

Toplam masrafların, ödediğiniz tahmini tutardan fazla olması durumunda, ödenecek bakiye hasta hesap bildirimde gösterilecektir. Fiili masraflarınızın, ödediğiniz tutardan daha az olması durumumda, geri ödeme talep edebilirsiniz. Hesap Bildirimleri, hesabınıza ilişkin herhangi bir krediyi yansıtmamaktadır.

Bir aile bireyinin size yardım etmesini istiyorsanız, lütfen Mali Bilgilerin Açıklanması ilişkin İzin Formunu doldurunuz ki ilgili kişiye mali bilgilerinizi verebilelim.

Ödeme

Bir elçilik sponsorluğundaysanız veya sigortanız varsa MD Anderson, elçiliğinizi veya sigortalayan tarafı faturalandıracaktır. Mali sorumluğunuzu etkileyebilecek herhangi bir özel kapsam bilgisi için sigorta planınızdan sorumlu tarafla irtibat kurunuz. Elçilik veya sigortanız tarafından karşılanmayan hizmetler için veya sigortanız yoksa tedaviye başlanmadan önce ödemenin yapılması gerekmektedir.

Hesap bildiriminizde de belirtildiği üzere tam ödeme, hastane masrafları ve doktor masrafları için geçerli olacaktır. Tam bakiyeden az bir tutarda ödeme yaparsanız, ödemeniz en eski hizmet tarihleri için geçerli olacak olup hastane ve doktor masrafları arasında bölüştürülecektir. Ödemelerin zamanında yapılması için lütfen bildiriminize ekli havale belgesini de ekleyiniz.

MD Anderson, nakit, (bankanın, Amerika Birleşik Devletlerinde bir şubesi olması şartıyla) çek veya kredi kartı ile ödeme kabul etmektedir. MD Anderson’ın kabul ettiği kredi kartları şunlardır: Visa, MasterCard, American Express ve Discover. Ödeme, ya merkezinizde ya da Mays Kliniği (Ağaç Heykelinin yakınında) veya Ana Binada (Café Anderson’ın yakınında) bulunan ödeme noktalarından yapılabilir.

Randevunuzdan önce havale ile ödeme yapmak isterseniz, lütfen aşağıdaki bilgileri kullanınız.

  • Ad: JPMorgan Chase Bank, N. A.
  • Adres: 707 Travis, Houston, Texas 77002-5860
    (713) 216-4865
  • S.W.I.F.T.: CHASUS33
  • ABA Dolaşım Numarası:  02100021
  • Hesap Numarası: 1586838979
  • Hesap Adı: University of Texas MD Anderson Cancer Center
  • Hastanın Adı ve Soyadı:
  • Sevk Numarası:

Lütfen, uluslararası bir havalenin gerçekleşmesi için beş ila yedi iş günlük bir süre tanıyınız. Havalenin işleme konulduğunu doğrulamak için bir sonraki randevunuzdan önce bakım merkezinize havale makbuzunun bir örneğini göndermeniz önemlidir.

Fiili masraf tahminini aşan ödemelerin, ödeme yapan bankaya geri ödeneceğini ve hesabınıza geçirilmeyeceğini lütfen göz önünde bulundurunuz..

Geri Ödemeler

Fiili masraflarınızın, peşinen ödediğiniz tutardan daha az olması durumunda ve MD Anderson’da daha fazla tedavi görmeyecek olmanız halinde, bir geri ödeme talep edebilirsiniz. Geri ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi yaklaşık iki hafta sürmektedir. Kredi kartıyla ödeme yapmış olmanız halinde geri ödeme, kredi kartı hesabınıza yapılacaktır. Aksi halde, geri ödemeniz çek veya havale yoluyla yapılacaktır.

Bekleyen sigorta izinleri nedeniyle yapılan ödemelere ilişkin geri ödemeler ise sigorta faturalarınızı ödeyene kadar işleme konmayacaktır, bu işlem ise sözleşmeli olmayan sigortalarda yaklaşık üç ila altı aylık bir süre alabilir.

Bu konuda yardım almak için Uluslararası Merkez PBS Uzmanıyla irtibat kurunuz.

Klinik Denemeler

MD Anderson, kanser için devrim niteliğinde olan tedavilerin araştırmasını yapan birçok klinik deneye sponsor olmaktadır. Klinik bir deneye katılmanız halinde deney sponsoru, elçilik veya sigorta şirketiniz masrafların bir kısmını karşılayabilir. Klinik deney tarafından karşılanan ödeme kalemleri, Masraf Tahmini Mektubunuzun ‘Klinik Deney Tarafından Ödenen Masraflar’ başlıklı ikinci bölümünde listelenecektir. Siz veya sigortanız, kapsam dışında olan masraflardan sorumlu olacaksınız. Bunlar ise ‘Klinik Deney Tarafından Ödemeyen Masraflar’ başlıklı bölümde listelenecektir. Merkezinizdeki Hasta Erişimi Hizmetleri personeli, herhangi bir sorunuza cevap vermeye hazırdır.

Hesabın Gözden Geçirilmesi

Kalışınız süresince, hesabınız “gözden geçirme” statüsüne alınabilir, bunun amacı ise sizden ne zaman ek bilgi almaları gerektiğine ilişkin olarak bakım merkezinizi bilgilendirmektir. Bununla birlikte, sıradaki hizmetler konusunda sizi bilgilendirme ve de masraf tahmini veya bakiye bilgisi verme olanağını da bakım hizmetleri merkezine sunmaktadır. Hedefimiz, hesabınızla ilgili herhangi bir sorunu çözmek olup bu konudaki işbirliğiniz için teşekkür ederiz. Özellikle bilgilerinizde bir değişiklik olması durumunda, Hasta Erişim Hizmetleriyle iletişim kurmanız gerekmektedir.

Sigortasız Hastalar için Geçerli İndirimler

Bakım masraflarınızı kendiniz ödüyorsanız, masraflarınızda bir indirime gidilebilir. Bir indirimin düşünülebilmesi için masraf tahminlerinizin önceden ödenmesi ve faturalandırılan herhangi bir tutarında zamanında ödenmesi gerekmektedir. Tahsilâtta olan hesaplar, indirimden yararlanamaz. Hasta Erişim Uzmanınız, hesabınızı gözden geçirebilir ve herhangi bir olası indirim konusunda sizi bilgilendirebilir.

myMDAnderson

myMDAnderson, bizimle irtibat kurmanız ve bakım hizmetleriniz hakkında bilgi almanız için kurulmuş olan güvenli, online bir araçtır. Randevu çizelgenizi, tıbbi kayıtlarınızı ve bildirimlerinizi görebilir, faturalarınızı ödeyebilir ve de Uluslararası Merkez, İş Merkezi, bakım merkeziniz veya PBS Müşteri Hizmetleriyle güvenli iletiler üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Elçilikler de myMDAnderson sistemine giriş yapabilmektedir.

Müsait olduğunuz zaman mesaj gönderebileceğiniz veya bilgilerinizi kontrol edebileceğiniz için myMDAnderson’ı kullanmak yararlıdır. Mesajlarınıza, zamanında cevap vereceğiz. myMDAnderson’a kayıt olmak veya bu konuda yardım almak için bir personelle görüşebilirsiniz.

Uluslararası Merkez ile İletişime Geçin

Sorularınız veya randevu ayarlamak için bizimle iletişime geçin.

Telefon: 001-713-745-0450
Saatler: Pazartesi - Cuma, 08:00 - 17:00 (CST - Merkezi Standart Zaman)
E-posta: international@mdanderson.org

Neler Beklemelisiniz

Randevu sürecinin her aşaması hakkında daha fazla bilgi edinin: